Готуємо до зими плодові дерева і чагарники
Готуємо до зими плодові дерева і чагарники
Успішна зимівля – головна умова врожайності плодового саду. Стримати зимове сонце, перепади температур і апетити шкідників здатне хіба що диво. Але якщо правильно підготувати сад до зими, можна підвищити його стійкість.
У серпні підгодуйте дерева і чагарники добривами, що містять фосфор та калій. Ці елементи сприяють підвищенню зимостійкості всіх частин рослин. Можна використовувати суперфосфат, подвійний суперфосфат, сірчанокислий калій і внести рекомендовану на упаковці дозу в пристовбурні кола. Але дерева більш чуйні на позакореневі підживлення (обприскування листя слабким розчином). Для них краще використовувати легкорозчинні добрива. Серед фосфоровмісних таких дуже мало, і, мабуть найкраще для цієї мети – монофосфат калію, він містить обидва компоненти, необхідних рослинам для підготовки до зими.
Коренева система плодових дерев витримує зниження температури до -16°С; у карликових і напівкарликова підщеп межа міцності на кілька градусів вища. Під снігом температура не опускається до таких значень, а ось морози без снігу дуже небезпечні. Дерева з пошкодженими морозом корінням гинуть не відразу. Навесні вони починають розпускатися (хоча пізніше і повільніше здорових), можуть навіть зацвісти, а влітку загинути. Виявивши, що дерево відстає в розвитку, ви ще можете сподіватися, що коріння пошкоджені не повністю. Повернути його до життя допоможуть поливи і обробки стимуляторами, що володіють корневосстанавливающими властивостями ("Циркон", "Корневін", "Гетероауксин", НВ-101).
Якщо у вас є молоді яблуні цінних сортів, щеплені на сильнорослий насінній підщепі, та груші, можна провести загартовування кореневої системи – це підвищить їх стійкість у разі безсніжних морозів. У вересні отгребите землю від штамба дерева на 3-5 см в глибину, оголюючи верхню частину великих коренів. Вийняту землю зберіть і зберігайте в непромерзаючому приміщенні подсушенном вигляді. З настанням легких морозів поверніть землю на місце.
Завдяки гартуванню коріння поступово звикнуть до низьких температур і успішніше переживуть небезпечний період до випадання снігу. Кореневу систему яблунь, щеплених на напівкарликовий підщепа, а також кісточкових від морозів захистить мульчування грунту сухими сипучими матеріалами. Його проводять у листопаді.
Під час листопаду ретельно поливайте сад. Коренева система споживає вологу до моменту промерзання грунту. Якщо осінь дощова, в поливі немає необхідності, але, коли опадів мало і земля довго не промерзає, рослини можуть постраждати. Дози поливу залежать від віку рослини: земля на глибині 40 см (для дерев) і 20-30 см (для чагарників) по всій проекції крони повинна бути вологою.
Орієнтовний обсяг води – 40-50 літрів на дерево 4-6 років. Полив можна провести за один раз, проливаючи кожна рослина порціями і чекаючи, поки вода не вбереться в грунт, але краще розтягнути його на кілька днів. Проливайте не тільки стовбурову зону (до речі, вода не повинна текти по стовбуру),
але і всю площу під кроною дерева: найактивніші всмоктувальні розташовуються як раз по її периферії. Щоб вода не розтікалася, спорудити земляний вал, оперізувальний пристовбурне коло радіусом 70 см (для дерев до 5 років) і 1,5–2-м (старше).