Міцелій «Опеньок Осінній» 10 г
Гриб «Опеньок Осінній» Armillaria mellea
Осінні опеньки - смачні їстівні гриби, що підходять для всіх типів кулінарної переробки та заготовок (маринування, засолення, заморожування, сушіння). Ніжки у дорослих грибів досить жорсткі, тому їх краще не збирати. При заготівлі про запас слід знати, що в сирому вигляді опінок може бути дуже слабо отруйний, тому для нього не підходять сухий і холодний способи засолювання, а тільки гарячий, після попереднього відварювання.
Осінні опеньки багаті на вітаміни. У тому числі вітаміни А, В2, В3, В6. Відзначено великий вміст полісахаридів, мікроелементів (залізо, калій, магній, мідь, цинк та ін.). Наявність такої «аптеки» дозволяє опінку бути універсальним тоніком та стабілізатором загального позитивного стану організму. Опінок надає позитивний вплив при високому тиску, ослабленні зору, хворобах травного тракту та респіраторних захворюваннях, підвищує приплив крові до мозку та серцю, діє як заспокійливе, захищає від іонізуючої дії радіації.
Капелюшок: діаметр від 3 до 15 см, у молодому віці опуклий, потім розкривається і стає плоским з хвилястими краями. Колір варіюється від медово-коричневого до оливкового темного центру. На поверхні розташовані світлі лусочки, які з віком можуть зникати.
Ніжка: покрита лусочками, схожими на пластівці, довжина 7-12 см, діаметром від 1 до 2 см. Має кільце з покривала, яке з віком не зникає. Нижня частина темнішого кольору, розширена біля основи.
М'якуш: у молодих екземплярів м'якоть білого кольору, щільна, має приємний запах. М'якуш ніжок волокнистий, а з віком набуває грубої консистенції.
Платівки: у молодих опеньків приховані під покривалом, мають жовтуватий відтінок. У зрілому віці стають бурими або охристими.
Сезон збору: час, коли збирають осінні опеньки, залежить від погодних умов регіону. Зазвичай це середина серпня, а пік збору посідає вересень.
Вирощування
Субстрат
- Для одного субстратного блоку об'ємом 2 л знадобиться 230 г сухої лушпиння соняшника або 200 г сухої тирси. До них додають 70 г зерна (овес або ячмінь), чайну ложку крейди або вапняного борошна.
- Субстрат перемішують та замочують у надлишку води, потім варять 45 хвилин. Зайву воду зливають через сито. Отриману суміш підсушують 20 хвилин на сковорідці або деку на малому вогні так, щоб вона не горіла. Вага відвареного та злитого субстрату після підсушування зменшиться на 20%.
- Оброблену суміш фасують у ємності. Чистою столовою ложкою кладуть ще теплий субстрат у чистий поліетиленовий пакет об'ємом не менше 2 л або скляну банку ємністю 1 л. Банки заповнюють до 0,8–0,9 їхнього обсягу.
- Не виймаючи з пакета, охолоджують субстрат до температури нижче 25°С. У чистому приміщенні без пилу на чистому столі чистими руками розминають зерновий міцелій. У розкрите горло мішечка насипають на поверхню субстрату 20 г міцелію, ущільнюють. У горло пакета вставляють пробку діаметром 3 см зі стерилізованої вати або з нового (не б/в) синтепону, затягують шпагатом. Банки закривають кришками з отвором діаметром 2 см і вставленою в нього ватною або синтепоновою пробкою.
- Пакети розміщують на полицях за нормальної температури 12–20°С. Через місяць субстрат готовий до плодоношення: він стане щільним і світлішим, з горбками на поверхні (зачатки плодових тіл). Переносять блоки до місця майбутнього плодоношення акуратно, не виймаючи ватної пробки, не пошкодивши поверхні. Для зростання грибів у приміщенні з температурою вище за норму потрібен холодний шок. Ємності із субстратом на 3-5 днів поміщають у холодильник або місце з низькою температурою (4-8°С), потім переносять у приміщення (температура 12-16°С). Можна судини з пророслим міцелієм помістити на 3 години в морозильну камеру або взимку на вулицю. Потім залишити їх у холодному місці з температурою 1-5 ° С (холодильник) на 2-3 дні, потім перенести в приміщення. Через 3-4 дні з'являться дрібні гриби.
Вирощування на деревині:
Цей спосіб є використанням як субстрату деревину. У домашніх умовах опінок вирощують на деревині листяних порід - осині, тополі, вербі, березі, горіху, яблуні, сливі тощо. Деревину використовують як зрізану у вигляді прядів, так і на корені живого дерева. На відстані 15-20 см один від одного роблять пропили або свердлять отвори глибиною 3-5 см і діаметром 2-3 см по всьому периметру пенька. Пропили або отвори заповнюють грибницею.
Гриби висаджені на деревині зростають 5-6 років. Один пакет досить на 60-70 кг деревини.
Термін придатності міцелію 5-7 років. Зберігати в сухому місці.
Основні | |
---|---|
Виробник | Насіння країни |
Країна виробник | Україна |
Тип продукції | Міцелій грибів |
Користувальницькі характеристики | |
Замовлення кратно | 10 шт |
Вид грибів | Опеньок осінній |
Використати до | 03.2026 |
- Ціна: 21,50 ₴
- Мінімальне замовлення: 10 шт.